Komentár Petra Bárdyho: Náš boj sa ešte neskončil | Liputan 24 Nusa Tenggara Timur
www.AlvinAdam.com

Gratis Berlangganan

Tuliskan Alamat Email Anda. Gratis!

Delivered by FeedBurner

Komentár Petra Bárdyho: Náš boj sa ešte neskončil

Posted by On 10:34 PM

Komentár Petra Bárdyho: Náš boj sa ešte neskončil

Peter Bárdy Systém za nás veci nevyrieši. Uveriť tejto ilúzii môže byť zničujúce.

Článok je súčasťou série textov k 25. výročiu samostatnosti Slovenska.

Začal sa rok s osmičkou na konci. A roky s osmičkami znamenajú v našej histórii veľmi veľa.

Pred sto rokmi vznikla Československá republika (1918), v roku 1938 prišiel Mníchov a rozdelenie republiky na český protektorát a Slovenský štát. Nasledoval rok 1948, keď sa vo februári dostali k moci v znovuvytvorenom Československu komunisti a začalo 51 rokov socializmu. V auguste 1968 s a zdalo, že sa predsa len udeje demokratizačná zmena, ale príchod vojsk Varšavskej zmluvy všetko pokazil.

No a dnes si pripomíname 25 rokov Slovenska.

Spomínate si na 1. január 1993? Koľkí z nás vtedy oslavovalo vznik nového štátu? Koľkým prišlo smutno z toho, že zaniká spoločný štát s Čechmi? No a koľkí sa obávali, čo sa bude diať?

Spomínate si na otcov a matky nového Slovenska? Tých, ktorí sa prezentovali ako vlastenci, ako tí, čo prinášajú Slovákom možnosť rozhodovať samých za seba, no ukázali sa ako režiséri a hlavní predstavitelia temných rokov mafianskych vojen, výbuchov áut, vrážd nevinných, rozkrádania niekdajšieho štátneho majetku, potierania slobody, izolácie od západnej civilizácie a demokracie.

Áno, medzi tými, ktorí stáli pri vzniku Slovenskej republiky, boli aj čestní ľudia. Tí veľmi rýchlo pochopili, o čo išlo Vladimírovi Mečiarovi na strane sloven skej, alebo Václavovi Klausovi na strane českej. A buď z politiky odišli, alebo sa rozhodli bojovať za záchranu demokracie.

Vývoj v prvých desiatich rokoch ukázal, že demokracia nemá ešte nič vyhraté. A keď sa nám mohlo zdať, že s odchodom Mečiara sa situácia zlepšuje, nie je to tak. Možno si spomeniete na výrok Václava Havla ešte z čias novembrovej revolúcie, že „pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou".

Bolo to prianie, ktoré treba dennodenne napĺňať. Nie, mýlili sme sa, ak sme čakali, že demokracia sama o sebe prinesie lepší život pre všetkých a pocit šťastia. Chyba. Toto neprináša systém. Demokracia dáva priestor na to, aby sme mohli urobiť všetko pre to, aby sme boli šťastní. Ale urobiť to musíme my. Systém to za nás neurobí.

Mnohí uverili tomu, že demokracia je všeliek a potom prišlo sklamanie. Sklamanie, zlosť a odklon od demokracie a slobôd.

„Však, čo s a stalo?! Štrngal som kľúčami, mrzol na námestiach! Bojoval za demokraciu. A dnes sa mám horšie, ako za socializmu." Počúvame dnes. Zabúdame.

Prajem nám preto všetkým, aby sme si uvedomili hodnotu slobody. Aby sme nezabudli na to, ako ľahko o ňu môžeme prísť, ako ťažko ju získať späť a ako to bolí. Za 25 rokov sme prešli dlhú cestu. Musíme sa však naučiť byť zodpovednými - za samých seba, ale aj za krajinu a budúcnosť.

A o budúcnosť sa oplatí bojovať.

Sumber: Google News | Liputan 24 Seba

Next
« Prev Post
Previous
Next Post »